Paleta barw CMYK i RGB - czym się różnią?

Zaprojektowaliśmy na komputerze grafikę, przesyłamy plik do drukarni, otrzymujemy zamówienie... i zastanawiamy się, jak doszło do tego, że nasza piękna ilustracja ma nie takie kolory, jakie powinna. Winą należy obarczyć różnice występujące pomiędzy przestrzenią kolorystyczną RGB i CMYK.

Przestrzeń kolorystyczna RGB i CMYK – co to takiego?

Te dwie tajemniczo brzmiące nazwy opisują palety barw stosowane powszechnie w druku cyfrowym:

- RGB – przestrzeń kolorystyczna stworzona w oparciu o proces percepcji światła przez ludzkie oko. Bazuje na trzech odcieniach: czerwonym (Red), zielonym (Green) i niebieskim (Blue). Aby uzyskać inne barwy, konieczne jest zmieszanie w odpowiednich proporcjach wiązek światła widzialnego w tzw. zjawisku syntezy addytywnej. Po dodaniu do siebie wszystkich trzech odcieni podstawowych w najwyższym natężeniu powstaje biel. Proces syntezy addytywnej wykorzystywany jest we wszystkich monitorach, telewizorach, a także aparatach fotograficznych czy telefonach komórkowych.

- CMYK – paleta czterech odcieni farb drukarskich składająca się z niebieskiego cyjanu (Cyan), purpurowej magenty (Magenta), żółtego (Yellow) oraz czerni (w angielskim zwanej Key colour). Inne barwy uzyskuje się w procesie syntezy substraktywnej poprzez połączenie kolorów bazowych w proporcji od 0% do 100%. Trzeba tu jednak dopowiedzieć, że barwnik czarny został dodany do przestrzeni CMY wyłącznie w celu ograniczenia strat tuszu, istnieje bowiem możliwość wydrukowania grafiki z użyciem pozostałych farb składowych, jednak po pierwsze: jest to nieekonomiczne rozwiązanie, po drugie – uzyskany odcień będzie daleki od prawdziwej czerni.

Projekt i wydruk – skąd te różnice?

Wszystko sprowadza się do zdolności postrzegania barw przez ludzkie oko. Grafika zaprojektowana w przestrzeni RGB jest wyświetlana na monitorze emitującym światło, zaś wydruk na papierze powstaje z użyciem palety CMYK, która tylko odbija wiązki światła od nośnika. Co równie ważne, pojedynczy piksel na monitorze uzyskiwany jest poprzez odpowiednie połączenie trzech kolorów, natomiast urządzenia drukujące wykorzystują aż cztery odcienie. Ponadto po nałożeniu na siebie wszystkich barw RGB uzyskujemy biel, a w CMYK farby mieszają się do czerni. Dlatego też obraz wyświetlany na ekranie i wydruk mogą się od siebie niekiedy znacznie różnić.

Odpowiedni projekt to podstawa

Czy przed oddaniem projektu do druku można zobaczyć, jak w rzeczywistości będzie wyglądała nasza grafika? Tak, wystarczy przekonwertować plik przygotowany w RGB do CMYK z pomocą odpowiednich programów. Pamiętajmy, że urządzenia drukujące automatycznie zmieniają przestrzenie, dlatego też by uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia lepiej przegotować projekt w odpowiednim formacie.